by RebeccaWebb » Thu May 24, 2007 10:45 pm
Have gas prices affected our eating out? Personally, not much. They do; however, have a significant impact on our business. We used to deliver to Louisville twice a week and for brief periods, we would go to once a week (typically during the winter when demand was lower and weather played a bigger part). In September 2005 when the gas prices started climbing to the $2.80 range, we made the hard decision to increase the price of our product because all of our supplies where going up. Even though the food is produced locally, we still have to buy our supplies at various places. Our box company is in Mt. Sterling but the cost of the stock went up, thus increasing our box price. We use plastic tubing to make the bags that our oyster mushrooms grow in/on. Since plastic is a petroleum based product, that has affected the cost of plastic. In order to save on shipping cost, we have to order such a large quantity that it is difficult to plan the purchase. Now, heating costs ... we use propane and we produce year-round.
In December 2006, we again cut back to once a week deliveries to Louisville and have kept it at that ever since. During Derby, I had my truck packed all the way to the ceiling and I had 2 other passengers. The one in the back (my sister) -- I could only see her knees I was so packed. Tough but we are sticking with the once a week. We also hold our customers to a minimum order, which they all adhere to, so as to make the deliveries cost effective. Sometimes, people will ask us if we deliver to certain places (say State Parks, for example). Sadly, if they are too far off our regular delivery route and only want to take a small order, it is not feasible for us. We had a winery that was taking our product but it took 1 1/2 hours for us to deliver 11 pounds of mushrooms to one place. Difficult decisions to make ...
Robin ... how I dream of getting by with a $30 fill up and it lasting a month. Between the farm and deliveries, we are driving around 1300 miles a week between 2 vehicles. I put $70 in gas in my vehicle on Tuesday and another $50 today (the pump only allows $50 for visa debit cards at certain pumps). Because my bank charges me for excessive transactions, I let it go at $50 instead of filling up all the way. Yes, I have an SUV but it is a Trailblazer .. not huge. We need that size for our deliveries and for 4 children. Last year, my husband traded our Avalanche for a Chevy Colorado due in large part to the better gas mileage from the smaller truck. I think in 2005, we spent around $9000 for fuel for driving.
So, as for locally grown food perhaps not costing as much as other foods because of shipping costs, perhaps I have shed a bit of light on the realistics of what it takes to get locally grown food to local places.
It is a tough business and it is a business that we love. We would not do it if not for all of the support that we have had over the past few years from chefs and owners and ultimately, the consumer. So, thank you for allowing me this LONG post .... and thanks for supporting your local farmers!
Rebecca Phillips Webb